نگرانی دولت ترامپ از محدود شدن اختیاراتش در پیش‌نویس تحریم ایران و روسیه

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در حالی که کش و قوس‌ها درباره تصویب طرح مصوب تحریم‌های ایران و روسیه در مجلس نمایندگان آمریکا ادامه دارد، یک مقام کاخ سفید از مخالفت دولت با بخش‌هایی از این طرح خبر داده است.

طرح تحریم‌های جدید ایران و روسیه که در سنا با رأی ۹۸ به ۲ تصویب و بعداً به خاطر مسائل فنی-حقوقی در مجلس نمایندگان متوقف شد، گویا قرار است دوباره به جریان بیفتد (جزئیات بیشتر).

تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه، به بهانه دخالت سایبری در انتخابات آمریکا است؛ تحریم‌های ایران هم که در همین پیش‌نویس است، به بهانه حمایت از تروریسم و برنامه دفاعی موشکی است.

پس از توقف مصوبه سنای آمریکا برای تحریم روسیه و ایران در مجلس نمایندگان این کشور، رئیس این نهاد از تلاش برای حل مشکل قانونی به وجود آمده و تصویب فوری این طرح خبر می‌دهد.

پاول رایان گفت: «من از تحریم‌ها حمایت می‌کنم؛ آقای رویس (رئیس کمیته روابط خارجی مجلس) بسیار مشتاق به پیش رفتن کار تصویب این طرح هستند و ما به این امر افتخار می‌کنیم» (جزئیات بیشتر).

اد رویس پیشتر گفته بود طرح تحریم‌های ایران باید سریعاً تصویب شود زیرا آمریکا از اتفاقاتی که پس از منقضی شدن زمان اجرای برجام خواهد افتاد، بی‌خبر خواهد بود و امروز باید پیشگیری کرد (جزئیات بیشتر).

اما حالا منابع آمریکایی خبر داده‌اند که کاخ سفید در نظر دارد که تلاش‌های لابیگری خودش علیه بخش‌هایی از طرح مصوب سنا را تشدید کند.

به گزارش واشنگتن پست، یک مقام ارشد کاخ سفید که نخواست نامش فاش شود این موضوع را به روزنامه آمریکایی اطلاع داده است.

این مقام گفته که کاخ سفید مخالف بخش‌هایی از این طرح مصوب که می‌تواند اختیارات و قدرت ریاست جمهوری را به انحصار خود درآورد، می‌باشد.

مهمترین دغدغه کاخ سفید درباره این طرح، فرایند بازنگری کنگره است که به مجلس نمایندگان و سنا اجازه می‌دهد مانع رئیس‌جمهور در برداشتن تحریم‌ها شود.

طبق گفته این مقام کاخ سفید، نگرانی دولت آن است که بحث تفکیک قوا بین قوه مجریه و مقننه است نه بحث مربوط به تحریم‌های روسیه.

این مقام آمریکایی همچنین تاکید کرده که پیشتر هم دولت‌های سابق آمریکا همچنین نگرانی را درباره موضوعات مختلف داشتند.

انتهای پیام/ص

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *