ایران در نقض برجام پیشقدم نخواهد شد/ قرار نیست مقامات عراقی در سفرهای خارجیشان از ما اجازه بگیرند

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران روز خبرنگار را پیشاپیش تبریک گفت و یاد تمام شهدای خبرنگار کشور و شهید صارمی را گرامی داشت.

وی در پاسخ به سوالی درباره حضور  هیأت‌های خارجی در مراسم تحلیف گفت: نمایندگان ١٠٥ کشور و ٩ سازمان منطقه‌ای و بین‌المللی در این مراسم حضور داشتند و تا دیروز بعدازظهر ١٣٥ تا ١٤٠ ملاقات حاشیه‌ای بین مقامات ایران و حاضران انجام شد.

قاسمی درباره موضوع موشکی ایران خاطرنشان کرد: این بحث داخلی است و دفاعی و بازدارنده است و هیچ مغایرتی با قطعنامه ٢٢٣١ ندارد و مباحث مطرح شده در این زمینه بی‌ربط و بی‌جا است که به دلیل بدخواهی آنها به خاطر توان ایران بخصوص توان دفاعی ایران مطرح می‌شود.

وی همچنین تصریح کرد: بی‌اعتمادی بین ایران و آمریکا ادامه دارد و اقدامات اخیر آمریکا این دیوار را تا حدی بلندتر کرد.

قاسمی درباره سفر مقتدی صدر به عربستان و مباحث مطرح شده در این سفر عنوان کرد: عراق کشور مستقل و یکی از همسایگان ماست و روابط خوبی داریم ولی قرار نیست شخصیت‌ها و مقامات عراقی در سفرهای خود به خارج از عراق و گفتگوهایشان از ما اجازه بگیرند و به ما گزارش بدهند ؛ وی افزود: ما در حوزه مسایل داخلی عراق دخالت نمی‌کنیم.

قاسمی تصریح کرد که ایران در نقض برجام پیشقدم نخواهد شد و برای حفظ آن تلاش خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین تصریح کرد ایران بازگشت به مذاکره مجدد درباره برجام و مسائل هسته‌ای نخواهد داشت.

وی همچنین گفت که هیات انگلیسی که برای تحلیف به تهران سفر کرده بود با خانواده «نازنین زاغری» دیدار داشتند.

قاسمی سپس تصریح کرد که بحث تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در ایران در حال انجام است و هر زمان مجوز لازم صادر شود اطلاع‌رسانی می‌شود

قاسمی همچنین گفت که ویزای هیات عربستانی به تهران در خصوص حادثه سفارت و مجوز پرواز اختصاصی آنها صادر شده و هر زمان بخواهند و تصمیم بگیرند می‌توانند به ایران سفر کنند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره سلفی نمایندگان با موگرینی عنوان کرد: با توجه به اینکه اتفاقاتی در صحن مجلس بوده و با توجه اصل تفکیک قوا و اینکه در حوزه دولت و سیاست خارجی نیست، اظهارنظر نمی‌کنم.

مشرح این خبر متعاقبا منتشر خواهد شد. 

انتهای پیام/


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *