مردم در مراجعه به ادارات فقط باید به یک میز مراجعه کنند/ دستگاه‌ها پیشنهادات خود را قبل از ارائه به دولت در سایت بگذارند

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس حسن روحانی رئیس جمهور، امروز(سه‌شنبه ۲۸ آذر) در نخستین اجلاس ملّی گزارش حقوق شهروندی که با حضور جمعی از وزرا، معاونین و دستیاران رئیس جمهور  برگزار شد با تأکید بر اینکه دولت از اوّل در زمینه استفاده مردم از فضای مجازی تحت فشار بوده، اظهار داشت: به آقای جهرمی می‌گویم ایشان باید بایستد و مقاومت کند و همه دولت پشت سر ایشان بایستد؛ چرا که این داستان یک داستان ساده نیست و حق بزرگ مردم است.

روحانی ادامه داد: اینکه یک فردی حالا ۱۴۰ واحد را پاس کرده و لیسانس حقوق گرفته نمی‌شود با قلم خود برای سرنوشت یک ملّت تصمیم بگیرد. حالا اگر یک نفر در شهر آب اسراف کند آیا قاضی می‌تواند دستور دهد که آب تمام شهر قطع شود؟ ما نمی‌توانیم ملّتی را از آب خوردن محروم کنیم به خاطر اینکه یک نفر آب را بسته است.

وی با بیان اینکه مردم وقتی به ادارات مراجعه می‌کنند با تمام راهروها و سالن‌های آن دستگاه آشنا می‌شوند تصریح کرد: باید این روند تغییر یابد و نیازی نیست که مردم به همه اتاق‌های یک اداره رجوع کنند. باید در هر دستگاه یک میز مشخص وجود داشته باشد و یک نفر وجود داشته باشد که افراد با مراجعه به او، پاسخ مشکل خود را دریافت کنند.

روحانی یکی از مهم ترین حقوق شهروندی را دسترسی مردم به اطلاعات دانست و  تصریح کرد: همه باید بدانند چه خبر است. همه باید بدانند چه تصمیماتی اتخاذ می‌شود. من به دولت دستور دادم و الان هم اجرا می‌شود که هر دستگاهی که پیشنهادی را مطرح می‌کند که باید در دستور هیئت دولت قرار بگیرد قبل از آن،‌باید در سایت قرار بگیرد. همه مردم باید بدانند که وزارت اقتصاد ما این پیشنهاد را به دولت داده است. حالا ممکن است دو ماه دیگر در دولت مطرح شود و در دولت هم تغییراتی در مورد آن اعمال شود. این مهمّ نیست.

وی ادامه داد: همه ببینند دولت در ماه‌های آینده درباره چه می‌خواهد بحث کند. ما مقامی بالاتر از خادمی و خدمتگذاری مردم نداریم. همه مردم ایران همانطور که امام(ره) فرمود ولی نعمت ما هستند. ما آمده‌ایم به آنها خدمت کنیم و مردم بر کار ما نظارت کنند.

رئیس جمهور با اشاره به تقدیم لایحه بودجه به مجلس و انتقادات پس از‌آن اظهار داشت: شاید باور نکنید که در روزهای اخیر چقدر خوشحال شدم. وقتی بودجه به مجلس رفت، از فردا در فضای مجازی غوغا به پا شد؛ چقدر قشنگ این اتفاق رخ داد. همه مردم به صحنه آمدند؛ اظهار نظر می‌کنند؛ نقد می‌کنند؛ سازمان برنامه و بودجه و شخص رئیس جمهور را نقد می‌کنند. من دست آن‌ها را می‌بوسم.

روحانی با بیان اینکه باید خادم و نماینده خودتان که رئیس جمهور است را نقد کنید اظهار داشت: مردم راجع به بودجه صحبت می‌کنند و می‌گویند که فلان دستگاه چرا انقدر پول می‌گیرد؟ این حق‌ مردم است. مردم مقایسه می‌کنند که چرا برای فلان دستگاه فرهنگی این میلیارد بودجه گذاشته‌اید؛ اعتراض می‌کنند که چرا انقدر زیاد است. اهلاً و سهلاً همه چیز برای مردم است و نظرات مردم باید در رأس باید باشد.

رئیس جمهور ادامه داد: اگر نظر عمومی مردم- نه چند نفر- این است و اگر دولت به این برسد که این خواست اکثریت است، خب اکثریت اگر چیزی می‌گویند آنها درست می‌گویند. حق با دولت نیست؛ حق با ملّت است. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *