برای کمک به اسکان دائم زلزله زدگان اعلام آمادگی کرده و منتظر پاسخ هستیم/ استقرار ۸۳۰۰ کانکس ظرف ۳۸ روز

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، سردار علی فضلی جانشین رییس سازمان بسیج مستضعفین و فرمانده قرارگاه بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه در نشست خبری پیرامون اقدامات صورت گرفته در این مناطق گفت: با وقوع زلزله کار امدادرسانی به شهرها به ارتش‌ و روستاها به سپاه واگذار شد و بعد از امداد و نجات، موضوع اسکان موقت مطرح شد.

وی ادامه داد: ۲۴۰ روستا در ابتدا به ما واگذار شد و با گذشت زمان کوتاهی رقم به ۳۰۰ روستا رسید و با کمک سپاه های استانی به محوریت بسیج سازندگی این کمک عینیت بیشتری پیدا کرد.

فضلی با بیان اینکه تهیه چادر و وسایل گرمایشی و پتو و خوراک و خدمات بهداشتی و درمانی جزء اسکان موقت است گفت: در این راستا ۲۸ آبان ماه قرارگاه متمرکز خدمات رسانی و تقویت سپاه کرمانشاه با نام قرارگاه شهید جعفری (شهید شاخص ۹۶ و اولین فرمانده سپاه کرمانشاه) ایجاد شد و این قرارگاه برای ایجاد اسکان موقت شکل گرفت.

جانشین رییس سازمان بسیج مستضعفین گفت: ۲۹ آبان ماه که حضور مقام معظم رهبری در منطقه زلزله زده صورت گرفت و با مسولین خدمت رسانی جلسه ای برگزار شد و طبق زمان بندی که برای اسکان موقت مطرح شد بنا شد قرارگاه سازندگی خاتم هشت هزار کانکس را آماده کند؛ به موازات کاری که قرارگاه خاتم در حال انجام است با کمک مردم ما نیز اقدام به کمک رسانی به مردم در نقاط سردسیر کردیم.

وی با اشاره به اینکه سپاه های استانی و مسئولین استانی کمک استان‌های خود را با منطقه زلزله زده می آورند تصریح کرد: در موضوع اسکان موقت و کانکس کار از هفته اول آغاز شده است. مسولیت در کمک به زلزله زدگان با دستگاه های ذیربط از جمله بنیاد مسکن است و سپاه و بسیج به کمک آنها رفته اند.

فرمانده قرارگاه بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه ادامه داد: از وعده ۴۵ روز که قرار بود به کمک قرارگاه خاتم برای ساخت و نصب هشت هزار و سیصد کانکس بود، ظرف ۳۸ روز این کانکس ها نصب شد، بیش از دویست دانشجوی دانشگاه امام حسین به کمک قرارگاه خاتم و سپاه های استانی مشغولند و ۵۰۴۶ کانکس مردمی خریداری شده نصب و تحویل زلزله زده ها شده است.

وی افزود: بیش از هزار و هفتصد سرویس بهداشتی در روستاها نصب شده است و بیش از هفتصد واحد حمام سیار نصب شده است.

سردار فضلی تاکید کرد: ماموریت ما زودتر از موعدی که خدمت مقام معظم رهبری مطرح شده بود انجام شد؛ اعلام آمادگی کردیم برای کمک به اسکان دائم زلزله زده و منتظر جوابیم و تا الان درخواستی از ما صورت نگرفته است.

«در حال حاضر تنها سازمان بهزیستی برای کمک به ساخت اسکان دائم مددجویانشان درخواست داده که صحبت شده و انتظار داریم بنیاد مسکن زودتر کارها را راه بیندازد، امیدواریم دولت و بنیاد مسکن و استانداری تمایل نشان بدهند و از این ظرفیت مردمی بسیج استفاده کنند»

فرمانده قرارگاه بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه گفت: حدود چهار هزار مهندس عمران ما اعلام آمادگی کرده بودند برای تعیین خسارت و صدمات وارده اما متاسفانه از این ظرفیت استفاده نکردند و بنده دلیلش را نمی‌دانم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: امروز نهم بهمن ماه هم برای آخرین بار به دولت برای کمک به اسکان دایم زلزله زدگان اعلام آمادگی می‌کنیم.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *