سازندگان بمب هسته ای حق ندارند به بهانه عدم اشاعه مانع استفاده کامل کشورها از فناوری هسته ای شوند

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در ادامه نشست دومین کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاحهای هسته ای که در ژنو در حال برگزاری است، نماینده کشورمان طی سخنرانی ذیل دستورکار استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای تاکید کرد که حق توسعه انرژی هسته ای برای اهداف صلح آمیز و مشارکت کامل در تبادل تجهیزات، مواد و دانش هسته ای برای استفاده های صلح آمیز از انرژی هسته ای یکی از اهداف بنیادین معاهده منع گسترش سلاحهای هسته ای (NPT) است. برای تضمین اجرایی شدن این حق ماده چهار معاهده NPT  اعضا را متعهد کرده است که همه کشورها چنین تبادلاتی را تسهیل کنند. از این رو همه کشورهای عضو دارای فناوری پیشرفته هسته ای باید به طور کامل به تعهداتشان ذیل ماده چهار معاهده عمل کنند. 

نماینده کشورمان ضمن انتقاد از برخی کشورها در سوءاستفاده از آژانس بین المللی انرژی اتمی و نظام نظارتی آژانس بر فعالیتهای هسته ای کشورها، تاکید کرد که همانطور که در ماده ۴ معاهده تصریح شده است، هیچ یک از مفاد معاهده نباید به گونه ای تفسیر شوند که کشورهای عضو را از حق غیر قابل انکارشان محروم سازد. همچنین نظام پادمانهای آژانس نباید به گونه ای اعمال شوند که مانع بهره مندی کامل کشورها از حقوقشان بر اساس معاهده شود.

وی از اینکه برخی کشورهای عضو تلاش می کنند بر پایه اهداف سیاسی محدودیتهای خودسرانه ای را علیه دیگر اعضا اعمال کنند به شدت ابراز نگرانی کرد.

نماینده کشورمان همچنین در این نشست اعلام کرد که کشورهای عضو در چهارچوب کنفرانسهای بازنگری NPT توافق کرده اند که در کلیه فعالیتهایی که برای توسعه انرژی صلح آمیز هسته ای صورت می گیرد اولویت باید به کشورهای غیر هسته ای عضو NPT داده شود، اما در عمل شاهد این هستیم که کشورهایی که خارج از معاهده هستند و به تولید سلاح هسته ای پرداخته اند در همکاری های هسته ای در اولویت قرار می گیرند.  

 نجفی در این نشست ضمن تاکید بر اهمیت ایمنی در استفاده از فناوری هسته ای اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران ایمنی هسته ای را بسیار جدی گرفته و در این زمینه گامهای مهمی برای ارتقای ایمنی در تاسیسات و فعالیتهای هسته ای خود برداشته است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *