نکات قابل تامل برای طرح پاییزه کتاب؛ قرآن در گروه آثار ترجمه‌ای قرار گرفت!

مهدی جوکار مدیر کتابستان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس درباره طرح پاییزه کتاب که در حال اجراست به نکاتی اشاره کرد و اظهار داشت: مسئله اصلی اعتباری است که در این طرح در نظر گرفته شده است، اغلب در روزهای چهارم یا پنجم برگزاری این طرح مشکلی که با آن مواجه می‌شویم این است که اعتبار در حال کاهش بوده و یا شارژ صورت نمی‌گیرد یا شارژ به حدی کند است که نصف روز را از دست می‌دهیم.

به گفته وی، این دوره برای فروشگاه ما شارژ مجدد اعمال نشد، وقتی دلیل را جویا شدیم پیگیری ما منتج به این شد که اعلام کردند این طرح قرار است از فروشگاه‌های کوچک حمایت کند، اما باید عنوان کرد اعتباری که برای شهر کتاب، پردیس مشهد و یا دنیای کتاب در نظر گرفته شده عدد بالایی است!

جوکار یادآوری کرد: این موارد نشان می‌دهد در سیستم خانه کتاب وحدت رویه وجود ندارد، قاعدتا چانه‌زنی نیاز است که ما از آن محرومیم.

وی به نکته قابل تاملی اشاره کرد و توضیح داد: در طرح پاییزه با کمال تعجب متوجه شدیم قرآن و نهج‌البلاغه ذیل ترجمه قرار گرفته و این آثار شامل تنها ۱۵درصد تخفیف می‌شود، این درحالی است که این دوره طرح حمایت از آثار تالیفی مدنظر است، اما با تعجب فراوان قرآن ذیل ترجمه به مانند آثار جوجومویز قرار گرفته است!!! در حالی که قرآن متنی است که از هزار تالیف بالاتر است.

مدیر کتابستان رضوی خاطرنشان کرد: نکته دیگر عملکرد کند خانه کتاب در ثبت کتاب‌های اعلام وصلی است گاهی کتاب در کتابفروشی موجود است، اعلام وصول هم دارد اما چون در سامانه ثبت نشده از تخفیف بی بهره می‌ماند. برای این مشکل هم باید فکری کرد.

وی در پایان با بیان اینکه در این دوره استقبال مردم بیش از سایر ادوار بوده است تصریح کرد: استقبال مردم در این دوره از طرح بیش از پیش بوده است. در این دوره متوجه شدیم ماجرای خرید کتاب همچنان ادامه دارد و هنوز کتاب در سبد کالایی مردم هست. این در حالی است که روز پنجشنبه اعتبار تخفیف ما به پایان رسید اما فروشگاه تصمیم گرفت از سود چشم پوشی کند و تخفیف‌هایی از ۱۵ تا سی درصد ارائه کند این طرح هنوز هم ادامه دارد.

گفتنی است این دوره از طرح حمایتی ارشاد تحت عنوان پاییزه در راستای حمایت از آثار تالیفی بوده در واقع برای این دسته از آثار کتابفروشی‌ها ۲۵ درصد تخفیف و آثار ترجمه ۱۵ درصد ارائه می‌کنند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *