ادعای «خوان گوایدو»؛ در حال مذاکرات محرمانه با ارتش ونزوئلا هستیم

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «خوآن گوآیدو» رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا در مصاحبه با رسانه آمریکایی از طرحش برای استفاده از کمک مالی واشنگتن به منظور به چالش کشیدن دولت قانونی ونزوئلا خبر داد و همچنین درباره رایزنی‌های پشت پرده با مقام‌های دولت و ارتش این کشور به منظور هموار کردن مسیر برای برکناری «نیکلاس مادورو» از ریاست جمهوری اظهاراتی مطرح کرده است.

گوآیدو به «واشنگتن پُست» گفت: «ما با مقام‌های دولت (ونزوئلا)، ارتش و همچنین غیرنظامیان در حال انجام مذاکرات بوده‌ایم. وضعیت بسیار حساسی است چرا که موضوع امنیت شخصی هم در میان است. ما با آنها محتاطانه و مخفیانه در حال دیدار هستیم».

او که به فاصله کوتاهی بعد از اعلام خود به عنوان «رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا» مورد حمایت‌ آمریکا و برخی متحدان غربی واشنگتن قرار گرفته است، در این مصاحبه از طرح خود برای استفاده از کمک مالی آمریکا برای به چالش کشیدن دولت مادورو سخن گفت.

هفته گذشته، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور در حمایت از رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا، مبلغ ۲۰ میلیون دلار کمک مالی اختصاص می‌دهد، کمکی که واشنگتن ادعا کرده که «کمک‌ انسانی» برای رفع مشکلات ونزوئلایی‌ها است.

رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا به واشنگتن پُست گفت: «کمک‌های انسانی، در مرکزیت سیاست ما قرار دارد و ما در حال کار کردن درباره شیوه تدارک برای ارائه این کمک‌ها هستیم. از نظر ما، این موضوع، برای رژیم (نیکلاس مادورو) و نیروهای مسلح (ونزوئلا) یک معضل تازه است و آنها باید تصمیم بگیرند که آیا طرف مردم هستند و می‌خواهند کشور را التیام بدهند و یا اینکه این کمک‌های انسانی را نادیده خواهند گرفت. به نظر من، ما به هدفمان خواهیم رسید و آنها اجازه (ارائه کمک انسانی مخالفان دولت به مردم ونزوئلا) را خواهند داد».

گوآیدو در پاسخ به سوالی درباره اینکه او چه زمانی به دنبال برگزاری انتخابات جدید ریاست جمهوری در ونزوئلا خواهد رفت، تاکید کرد که شرایط کنونی هنوز در مراحل اولیه و حساس قرار دارد و «ابتدا باید بسیاری از مسائل باید حل شوند».

به گفته او، در صورت کناره‌گیری مادورو از ریاست جمهوری و پاکسازی سیستم انتخاباتی در ونزوئلا، بین ۶ تا ۹ ماه برای برگزاری انتخابات زمان ببرد.

رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا در این مصاحبه از حمایت‌ کشورهای خارجی از خودش ابراز خرسندی کرده است.

مصاحبه گوآیدو در شرایطی صورت گرفته که پیشتر رسانه‌های غربی خبر دادند، او قبل از اعلام خود به عنوان «رئیس‌جمهور موقت»، سفرهای محرمانه‌ای به آمریکا و برخی کشورها به منظور رایزنی درباره مقابله با دولت ونزوئلا انجام داده بود (جزئیات بیشتر).

در روزهای اخیر مقام‌های آمریکایی بارها در حمایت از گوآیدو اظهارنظر کرده‌اند و حتی «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید هم دولت ونزوئلا را به گزینه نظامی تهدید کرد. او هشدار داده که در صورت انجام هرگونه اقدام علیه رئیس‌جمهور خودخوانده، دولت مادورو با «پاسخ شدید دولت آمریکا» مواجه خواهد شد.

انتهای پیام/م

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *