توضیح نماینده آمریکا درباره «معامله قرن» برای آرام کردن اردن

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «جیسون گرینبلات» فرستاده ویژه آمریکا در امور «صلح» منطقه، به برخی خبرهای منتشر شده درباره مفاد طرح موسوم به «معامله قرن» واکنش نشان داد.

گرینبلات در صفحه توئیتر خود اعلام کرد، آمریکا، اردن و عبدالله دوم شاه این کشور را «متحدی قدرتمند» برای خود می داند و برخی شایعات مبنی بر اینکه طرح صلح شامل ایجاد «کنفدراسیونی متشکل از اردن، اسرائیل و تشکیلات خودگردان» است، صحت ندارد.

«تسوی برئیل» تحلیلگر امور عربی روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» در پایان سال گذشته میلادی (۲۰۱۸) از پیشنهادی خبر داد که بر اساس آن ایجاد کنفدراسیون میان تشکیلات خودگردان و اردن ایجاد شود اما «جمانه غنیمات» سخنگوی دولت اردن تأکید کرد «اتصال اردن با کرانه باختری غیرقابل بحث است».

در ماه جاری (فروردین) روزنامه «الاخبار» در گزارشی اعلام کرد، شاه اردن به اطلاع سران مصر رسانده (که طی سفرش به واشنگتن) در جریان نقشه‌های جدیدی شامل تصورات جدید از اراضی اشغالی فلسطینی (بویژه کرانه باختری و قدس) قرار گرفته و احتمال دارد بر اساس معامله قرن،‌آمریکا قصد ایجاد کنفدراسیون مشترک میان اردن، تشکیلات خودگردان و مدیریت شهری رژیم اسرائیل در کرانه باختری پس از الحاق قدس به اسرائیل را دارد.  اما عبدالله اردن به اطلاع السیسی رسانده این را تهدیدی برای ثبات نظام پادشاهی (اردن) می‌داند و به همین دلیل ترجیح می‌دهد کشورش فقط نظارت بر مقدسات دینی در قدس شرقی را بر عهده داشته باشد و وارد دیگر جزیئات میان دو طرف فلسطینی و اسرائیلی نشود.

الاخبار به نقل از منابع مصری نوشت، به همین دلیل تغییراتی در دستگاه اطلاعات اردن با هدف حفاظت‌ از شاه، تنگ کردن دایره تصمیم‌گیری اطراف وی و نیز دور کردن شخصیت‌های اصالتا فلسطینی دیده شده است زیرا وی بیم تبعات تحولات آینده را دارد و در همین راستا به اختلافاتی که چندماه پیش میان وی و السیسی درگرفت، پایان داده است.

انتهای پیام/ص

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *