افزایش حجم مبادلات تجاری محور دیدار «میرضیایف» و «رحمان»

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان در پکن پایتخت چین با «امامعلی رحمان»  رئیس جمهور تاجیکستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

  رؤسای جمهور ٢ کشور بر سیر مثبت همکاری‌های همه جانبه ازبکستان و تاجیکستان که طی سال های اخیر به یک مرحله نوین کیفی وارد شده تاکید کردند.

در این دیدار موضوع همکاری های متقابل در زمینه های اقتصادی و بازرگانی، حمل و نقل، مخابرات، فرهنگی و انسانی مورد بررسی قرار گرفت. طرفین بر افزایش حجم مبادلات بازرگانی متقابل تأکید کردند.

رؤسای جمهور همچنین روند اجرایی توافقات به دست آمده را نیز بررسی کردند.

در این دیدار تاکید شد که سال گذشته میلادی در توسعه بیش از پیش روابط ازبکستان و تاجیکستان در نتیجه سفرهای رسمی متقابل، به یک مرحله راهبردی و تاریخ‌ساز وارد شده است.

روسای جمهور ازبکستان و تاجیکستان در پایان بر عزم خود برای تحکیم بیش از پیش روابط دوستی، حسن همجواری و شراکت راهبردی بین دو کشور تاکید کردند.

مبادلات بازرگانی دو کشور در سال ۲۰۱۷ میلادی با ۲۰ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۱۶ میلادی در سطح ۲۴۰ میلیون دلار قرار گرفته است.

هم اکنون در ازبکستان ۲۴ واحد شرکت از جمله ۱ شرکت با صددرصد سرمایه سرمایه گذاران تاجیکستان و در تاجیکستان نیز ۹  شرکت با سرمایه سرمایه گذاران ازبکستان فعالیت می کنند.

تاجیکستان استقلال ازبکستان‌ را در تاریخ ۶ ژانویه سال ۱۹۹۲ میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ ۲۰ اکتبر سال ۱۹۹۲ میلادی روابط دیپلماتیک برقرار کرده است.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *