الشرق الأوسط: شورای نظامی سودان پیشنهاد کمیته میانجی‌گری را پذیرفته است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، برخی منابع سیاسی آگاه سودان گزارش دادند که کمیته میانجی‌گری برای نزدیک کردن دیدگاه شورای نظامی و معارضان، دیشب نیز پیشنهاد جدیدی مطرح کرد.

این پیشنهاد شامل تشکیل شورای حاکمیتی مشترک متشکل از هفت غیرنظامی و سه نظامی به ریاست «عبدالفتاح البرهان» و نیز تشکیل شورای امنیت ملی و دفاعی متشکل از اکثریت نظامی (هفت نظامی) و سه غیرنظامی به ریاست البرهان است.

الشرق‌الأوسط به نقل از این منابع که اشاره‌ای به نام‌های آنها نکرده است، نوشت که شورای نظامی سودان با این پیشنهاد موافقت کرده اما ائتلاف «قوی الحریة و التغییر» (گروه‌های خواهان آزادی و تغییر) در حال بررسی این پیشنهاد است.

«اسامه داود» بازرگان سودانی و «محجوب محمد صالح» روزنامه‌نگار معروف سودانی از جمله اعضای کمیته میانجی‌گری هستند.

این در حالی است که روز پنجشنبه (دیروز) تظاهرات میلیونی مقابل مقر ارتش سودان برگزار شد و معترضان بار دیگر خواستار انتقال قدرت به دولت مدنی شدند.

تظاهرات مردم سودان علیه دولت عمر البشیر از ۱۹دسامبر ۲۰۱۸ (۲۸ آذر ۹۷) ابتدا به دلیل گرانی کالاها آغاز شد، اما بسرعت رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت و معترضان خواستار سرنگونی دولت البشیر شدند که در نهایت حکومت وی با دخالت ارتش سرنگون و پس از آن شورای نظامی انتقالی سودان تشکیل شد.

در ادامه این تحولات و با توجه به تداوم اعتراضات عمومی به حکومت ژنرال‌ها، بن عوف وزیر دفاع البشیر از رأس شورای انتقالی نظامی کنار رفت و جای خود را به «عبدالفتاح البرهان» رئیس ستاد مشترک ارتش داد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *