تصویب منطقه آزاد در مازندران نیازمند ارائه لایحه از سوی دولت است/ افزایش واردات برنج

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس از شهرستان نکا، علی‌محمد شاعری، شامگاه چهارشنبه در آغاز دومین جشنواره ملی تمشک جنگلی در نکا اظهار کرد: تشویق صادرات با بیمه سرمایه‌گذاری و ارائه  مشوق‌های صادرات از مواردی است که برای حمایت از کشاورزان و تولیدکنندگان در دستور کار است.

وی افزود: استان مازندران سال گذشته ۲۰۰ هزار تن صادرات در بخش‌های مختلف داشت و امسال با برنامه‌ریزی صادرات محصولاتی همچون نارنگی، کیوی، مرکبات و مواد لبنی تا ۳۵۰هزار تن در دستور کار است و هدف‌گذاری شده و از پایانه صادراتی بندر امیرآباد، اینچ‌ برون، نوشهر و فریدونکنار صادر می‌شود.

*موانع تولید باید برداشته شود

این نماینده مجلس ادامه داد: در سال رونق تولیدی برای اینکه از تولید حمایت کنیم باید با وظایف خود آشنا باشیم و باید موانع تولید را برطرف کنیم.

شاعری گفت: قوانینی تصویب کنیم که از تولیدکنندگان و کشاورزان حمایت کند و اشتغال را توسعه دهد.

*حل معضل بیکاری مازندران با رونق تولید

وی با اشاره به تولید محصولات کشاورزی ۷ میلیون تنی در استان مازندران خاطر نشان کرد: اگر تولید در بخش کشاورزی رونق یابد و حمایت شود؛ بخش زیادی از بیکاری حل شده و درآمد کشاورزان افزایش می‌یابد.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه از ۱٫۵میلیارد دلار اعتبارات مصوب در مجلس برای رونق تولید و سهم کشاورزی در مجلس،  ۵۴۰میلیارد تومان سهم مازندران است که سال گذشته ۱۶۰میلیارد تومان اختصاص یافت و امسال و سال آینده مابقی اعتبارات تخصیص خواهد یافت.

*ارائه تسهیلات برای ایجاد اشتغال پایدار

شاعری اضافه کرد: برای ایجاد شغل پایدار در سامانه کارا تسهیلات تعریف شده و همه افراد متقاضی می‌توانند ثبت‌نام کرده و بعد از مجوز از گردشگری، صنعت و معدن، جهاد کشاورزی و خدمات از این تسهیلات و وام هشت ساله با نرخ سود ۶ درصد بهره‌مند شوند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آبیاری نوین و توسعه این سامانه یادآور شد: در این بخش براساس اعتبارات تخصیص یافته از سوی دولت،  ۱۰ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت که این مبلغ در سال جاری بیشتر می‌شود و ۸۵ درصد اجرای طرح نوین آبیاری توسط دولت و از اعتبارات دولتی و ۱۵ درصد حق کارگری بر عهده کشاورز و باغدار است.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی گفت: بیمه محصولات کشاورزی از هزار به هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است و امیدواریم با اقدامات بیمه،  صادرات و تسهیلات در بخش کشاورزی شاهد توسعه بیشتر در این بخش باشیم.

برنج پاکستانی و هندی بازار را فراگرفته

شاعری همچنین با اشاره به کنترل واردات اظهار کرد: واردات با شدت کنترل می‌شود تا به عنوان نمونه در زمان برداشت برنج واردات نداشته باشیم تا تولید داخل حمایت شود که البته اکنون برنج پاکستانی بازار منطقه را گرفته و بازار به هند و پاکستان واگذار شده است.

وی افزود: پیگیری منطقه آزاد بندر امیرآباد هم در دست انجام است و دولت باید لایحه به مجلس دهد تا مجلس با تصویب آن، این مساله را نهایی کند.

نمادهای کشاورزی مازندران

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی در پایان با اعلام اینکه هویت و نماد کشاورزی ما بهار نارنج، انار و انجیر، تمشک و محصولات مختلف کشاورزی در مناطق مختلف مازندران است و باید سایر محصولات را معرفی و درآمد مردم را افزایش دهیم و در چشم انداز جدید به منطقه پیشتاز تبدیل شویم.

 

برگزاری جشنواره به منظور شناخت ظرفیت شهر نکا

شهردار نکا هم به عنوان دبیر دومین جشنواره ملی تمشک جنگلی در نکا افزود: تلاش برای شناساندن ظرفیت‌های مختلف شهرستان نکا و پتانسیل‌های موجود در کنار برگزاری این جشنواره در دستور کار است.

سیدمهدی احمدی گفت: دومین جشنواره ملی تمشک جنگلی در نکا از ۲۹ خرداد ماه آغاز و تا دوم تیر ماه در شهرک شهید عباس‌پور با برپایی حدود ۱۰۰ غرفه نمایشگاهی از محصولات بومی و محلی و سنتی و سوغات و جشن‌های شبانه به مدت پنج شب برپا شده است.

انتهای پیام/۸۶۰۰۲/ج

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *