۴۶۵ هزار گلستانی بالای ۳۰ سال غربالگری فشار خون شدند

سراج الدین عارف‌نیا امروز در گفت و گو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: ۹۳۰ هزار نفر از جمعیت استان گلستان را افراد بالای ۳۰ سال تشکیل می‌دهند که ۵۰ درصد از این افراد که شامل ۴۶۵ هزار نفر است را باید غربالگری کنیم که خوشبختانه تا روز گذشته فشار خون ۵۰ درصد از افراد بالای ۳۰ سال سن را در استان گلستان انجام دادیم.

وی تصریح کرد: بسیج نیروی فشارخون از تاریخ ۱۸ خردادماه جاری کار خود را در راستای شناسایی افرادی که از فشار خون رنج می‌برند آغاز کردند و این فعالیت تا تاریخ ۱۵ تیر ادامه خواهد داشت.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان ابراز کرد: متاسفانه فشارخون یک بیماری بسیار شایع در جامعه است و همچنین با عوارض بسیار بالایی همراه است عوارضی همچون سکته قلبی و سکته مغزی، نارسایی قلبی، نارسایی کلیه و غیره است.

عارف‌نیا اذعان کرد: متاسفانه در سطح کشور حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد از افراد جامعه بالای ۳۰ سال از بیماری فشار خون رنج می‌برند که ۶۰ درصد از این افراد از بیماری خود مطلع نیستند.

رئیس مرکز بهداشت استان گلستان افزود: اجرای طرح غربالگری و فشارخون افراد بالای ۳۰ سال همچنان در استان گلستان ادامه دارد و خوشبختانه استان گلستان در اجرای این طرح جزو استان‌های نخست در سطح کشور معرفی شد.

وی اظهار کرد: متاسفانه کمترین پوشش طرح غربالگری فشار خون را در شهرستان گرگان شاهد بودیم که امیدواریم مردم این شهرستان به این کمپین بپیوندند.

عارف‌نیا گفت: در شهرستان گرگان؛ افراد دارای فشار خون در سن بالای ۶۰ سال ۵۰ درصد است یعنی از هر دو نفر افراد دارای ۶۰ سال سن یک نفر به این بیماری مبتلا است.

انتهای پیام/۸۳۰۱۹/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *