روستاهای زنجان همچنان در معرض تنش آب/منابع آبی همچنان تشنه

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، یکم تا هفتم تیر‌ماه هر سال با عنوان هفته صرفه‌جویی در مصرف آب نام‌گذاری شده تا مردم بار دیگر اهمیت مصرف آب را به یاد آورده و در پر تنش‌ترین فصل سال در حوزه آب اندکی از میزان مصرف خود بکاهند.

به همین مناسبت دفتر خبرگزاری فارس میزبان رضا کابلی مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان زنجان است تا به بررسی وضعیت آب شرب در روستاهای استان زنجان بپردازیم.

فارس: در مورد وضعیت آب شرب در روستاهای استان زنجان بفرمایید، چند روستا زیر پوشش این شرکت قرار دارد. 

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان زنجان: استان زنجان ۹۰۷ روستا دارد که از این تعداد ۶۱۱ روستای استان زنجان زیر پوشش آب و فاضلاب روستایی قرار دارند که این میزان نشان از پوشش ۸۸٫۴۹ درصدی روستاهای استان زنجان از آب شرب بهداشتی دارد.

بیشترین منابع آبی روستاهای زنجان چاه و چشمه است که شرایط جوی می‌تواند به شدت در آن تاثیرگذار باشد و برخلاف تصور بارندگی‌ها در مناطقی چون ماهنشان خدابنده و گرماب چندان در منابع آبی تاثیرگذار نبوده است.

متاسفانه سرانه مصرف آب در روستاهای استان زنجان دو تا سه برابر الگوی مصرف است و علت این موضوع استفاده از آب شرب روستایی علاوه بر مصارف شرب و استحمام استفاده در بخش مصارف روستایی چون کشت و آبدهی به احشام است.

 آب تصفیه شده به مراتب گران‌تر از آبی که به دست مردم می‌رسد تمام می‌شود و استفاده از این آب برای مصارف نیازمند آب خام کار درستی نیست و امید می‌رود دولت با پلکانی کردن قیمت آب، صرفه اقتصادی این آب برای مصارف در بخش‌های دیگر را کم کند. 

 در استان زنجان طی سال ۱۳۹۷ میزان ۳۲ میلیون متر مکعب آب در شرکت آبفار تولید شده که از این میزان ۱۹ میلیون مترمکعب آب فروخته شده است و این به معنای هدر رفت ۱۴ میلیون مترمکعبی آب یعنی ۴۴ درصدی آب تولیدی در شرکت آب و فاضلاب روستایی استان زنجان است.

آب به دو روش ظاهری و واقعی هدر می‌شود از این میزان ۳۰ درصد هدر رفت آب واقعی و ۱۴ درصد هدر رفت آب ظاهری است.

سالم نبودن کنتورها و ابرازهای اندازه‌گیری، سرریز شدن آب مخازن، فرسودگی انشعابات و وجود انشعابات غیر مجاز همگی بخشی از عوامل هدررفت آب در آبفار است برای نمونه ۸٫۷ درصد از هدررفت آب به دلیل نشست و سرریز شدن منابع آب اتفاق می‌افتد، فرسودگی تجهیزات نیز عامل هدررفت ۴٫۴ درصدی آب در آبفار بوده و فرسودگی خط انتقال ۶٫۲ درصد از هدررفت آب را به دنبال دارد، ۱۱ درصد هدررفت نیز ریشه در فرسودگی شبکه داخلی روستاها بوده و ۳ تا ۴ درصد از هدررفت آب نیز به دلیل وجود انشعابات غیر مجاز در روستاها است.

در سال ۱۳۹۵ میزان هدررفت آب در امور آبفار استان زنجان ۵۱ درصد بوده که این میزان در سال ۱۳۹۶ به ۴۶ درصد و در سال‌گذشته به ۴۴ درصد رسیده است که این کاهش هدر رفت با اقداماتی از قبیل خرید و نصب کنترل تل متری، بهبود قرائت کنتورهای مشترکان، تعویض کنتورهای خراب، دریافت گزارشات ترکیدگی‌ها و برخورد با انشعابات غیر مجاز که در راستای جلوگیری از هدررفت آب صورت گرفته است.

فارس: آیا در سال‌جاری هم آبرسانی سیار در روستاهای زنجان انجام خواهد شد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان زنجان: پیش‌بینی می‌شود آبرسانی سیار به روستاهای زنجان تکرار شود که تعداد ۴۶ روستا در این زمینه پیش‌بینی شده است البته ذکر این نکته خالی از ایراد نیست که نبود تانکر برای آبرسانی آبفار را در این زمینه بسیار با مشکل مواجه کرده است که در این راستا از امکانات بسیج، آتش‌نشانی و مدیریت بحران بهره گرفته می‌شود.

 

فارس: آیا بارش‌های سال‌جاری تاثیری در سطح سفره‌های زیرزمینی داشته است؟

کابلی: سفره‌های زیرزمینی تغییر چندانی نکرده است، با وجود اینکه مردم اعتقاد دارند که بارندگی‌ها بسیار زیاد بوده است، اما این بارندگی‌ها تغییر تاثیرگذاری نداشته است و تنش آبی در روستاها در سال‌جاری هر چند کمتر از سال‌های گذشته وجود خواهد داشت، ولی این به معنای عدم برنامه‌ریزی در حوزه آب نیست، تنش آبی بیشتر در فصل گرم سال بوده و از اوایل تیر آغاز شده و در مرداد‌ماه به اوج خود می‌رسد و در شهریور‌ماه پایان می‌یابد.

گفت‌گو: سمیه محرمی

انتهای پیام/۷۳۰۰۹/ق/گ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *