اغلب شعب دادسرا درگیر پرونده‌‌های مواد مخدر هستند

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان حسن خانجانی بعد از ظهر امروز در شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، اظهار کرد: بیش از ۶۰ درصد پرونده‌های موجود در دادسراها از جنس مواد مخدر یا مرتبط با این معضل است.

وی با بیان اینکه در گذشته تعداد شعب مدنی در استان و شهر همدان کم بود گفت: با افزایش آسیب‌های اجتماعی تعداد شعب افزایش یافته و عمده شعب درگیر پرونده‌های مرتبط با مواد مخدر هستند.

دادستان همدان با اشاره به مجازات‌های حبس و اعدام در خصوص پرونده‌های مواد مخدر در سال‌های گذشته، بیان کرد: برخوردهای قضائی در این حوزه خیلی موثر نبوده است؛ در اجرای سیاست‌ها قوه قضائیه به وظایف خود عمل کرده اما در این حوزه اثر نداشته است.

وی با تأکید بر اینکه در حوزه مبارزه با مواد مخدر، اقدامات درمان‌محوری کمک بسیار موثری بوده است افزود: اقدامات مراکز ماده ۱۵ و ۱۶ نیز موثر است هرچند در مواردی برگشت به اعتیاد نیز داریم اما درمان‌محوری بهتر از اقدامات گذشته است.

سیاست‌ها از سمت مبارزه با برخورد به سمت درمان‌محوری سوق یافته است

خانجانی با بیان اینکه با اعتماد به سازمان‌های مردم‌نهاد امیدواریم سیاست درمان‌محوری جدی‌تر پیگیری شود گفت: سیاست‌ها از سمت مبارزه با برخورد به سمت درمان‌محوری سوق یافته است.

وی ادامه داد: البته همچنان مبارزه با قاچاق را با جدیت در دستور کار داریم و در این خصوص با کسی تعارف نداریم اما اگر عوامل اصلی مصرف را از بین ببریم بازار قاچاقچیان را از بین می‌بریم؛ اقدامات پیشگیرانه بیشتر انجام شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری همدان نیز خاطرنشان کرد: گزارش‌های ارائه شده حاکی از تلاش و جدیت استان در مبارزه با مواد مخدر است و اقدامات خوبی نیز در این خصوص انجام شده اما کافی نیست.

مصطفی آزادبخت با بیان اینکه خانواده را به عنوان گام اول در مبارزه با این معضل جدی نگرفته‌ایم یادآور شد: هرجا به خانواده معطوف شدیم موفق می‌شویم؛ توجه خانواده‌ها به فرزندان نیز بسیار مهم است.

وی در ادامه آموزش و پرورش را رکن اصلی در پیشگیری از اعتیاد برشمرد و اظهار کرد: باید بسترها به منظور اقدامات لازم در این حوزه فراهم شود؛ بعضی مواقع فکر می‌کنیم کتمان کردن موضوعاتی بهتر است در حالی که باید معضلات بیان و راهکار‌های لازم به منظور پیشگیری ارائه شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری همدان گفت: در مباحث اجتماعی باید گام‌ها را جدی برداریم؛ واکسینه کردن خانواده‌ها در بحث مواد مخدر از جمله مواردی است که باید در این مورد جدی و با برنامه باشیم.

وی گام بعدی در مبارزه با مواد مخدر و پیشگیری از اعتیاد را اجتماعی کردن آن دانست و بیان کرد: NGO‌ها در تحقق این امر بسیار موثر هستند و باید از این ظرفیت به نحو مطلوب استفاده شود.

دبیر سابق شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان نیز با بیان اینکه افزایش ظرفیت مراکز ماده ۱۶ از جمله مصوبات استانی و کشوری بوده است افزود: افزایش ظرفیت این مراکز یکی از مطالبات به حق استان بوده که یک مرکز با ظرفیت اسمی ۲۰۰ نفر با وجود کمبود اعتبارات و امکانات در این خصوص در حال فعالیت است.

سید رسول حسینی با اشاره به صدور مجوز برای ۱۰ استان از جمله همدان به منظور افزایش مراکز ماده ۱۶، تصریح کرد:  به همین منظور نیز به همت سپاه استان مرکزی در نهاوند با ظرفیت اسمی ۴۰۰ نفر ایجاد خواهد شد که تا کنون ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی با تأکید بر اینکه استان همدان استان فاقد معتاد متجاهر است، ادامه داد: امیدواریم در تأمین اعتبار به منظور تکمیل و راه‌اندازی این مرکز تجدید نظر شود.

دبیر سابق شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان با اشاره به اقدامات و توفیقات کسب شده طی مدت خدمت در این حوزه، خاطرنشان کرد: کسب رتبه دوم در کمیته مقابله با عرضه مواد مخدر، کسب رتبه برتر در کمیته حقوقی و قضائی و کسب رتبه سوم کشوری در کنترل پیشگیری از اعتیاد در کمپ‌ها و مراکز ماده ۱۵ از جمله توفیقات کسب شده بوده است.

گفتنی است در پایان این جلسه سید رسول حسینی تودیع و آقای دشتی به عنوان سرپرست دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان معرفی شد.

انتهای پیام/۸۹۰۳۹/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *