باید تمام مزارع میگو اجاره داده شده پس گرفته شود/ هیچ مزرعه‌ای در سال آتی بدون بیمه حق فعالیت ندارد

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان به نقل از روابط عمومی استانداری گلستان، هادی حق‌شناس در دومین جلسه ستاد میگو استان با حضور خون‌میرزایی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات، رامین نورقلی‌پور نماینده مردم غرب استان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته برای رفع مشکلات میگو اظهار کرد: هدف ما ادامه صنعت میگو در گلستان است و تلاش داریم با کمک تمامی دستگاه‌های مرتبط موانع پیش‌روی تولیدکنندگان، پرورش‌دهنده و سرمایه‌گذاران را مرتفع سازیم.

 وی تصریح کرد: از ابتدای مشکلاتی که برای میگو گمیشان ایجاد شد تا به امروز ده‌ها نامه به مدیران ملی ارائه شد و پیگیری جدی صورت گرفت اما به دلیل آنکه نگرانی در زمینه امنیت غذایی برای مردم ایجاد نشود، اقدامات صورت گرفته کمتر در رسانه‌ها ارائه شد.

وی با اشاره به ۱۰ مصوبه این جلسه، افزود: باید کمیته‌ای با مسوولیت استانداری تشکیل و چشم‌اندازی از پرورش میگو با توجه به احتمال وجود بیماری‌ها تهیه شود.

* ادارات شیلات و دامپزشکی باید در فرصت باقی‌مانده تمام اقدامات پیشگیرانه را صورت دهند

وی یادآور شد: باید مستندات خسارات وارد تهیه و آماده شود تا بتوانیم با پیگیری از سازمان شیلات و وزارت جهاد کشاورزی مبالغ خسارات را در قالب مواد ۱۰ و ۱۲ وصول کنیم.

استاندار گلستان با بیان اتفاقات صورت گرفته، گفت: ادارات شیلات و دامپزشکی باید در فرصت باقی‌مانده تمام اقدامات پیشگیرانه را صورت دهند تا در سال آینده شاهد این مشکلات نباشیم و طی کمتر از دو ماه آینده جلسه آتی ستاد میگو برای رصد اقدامات تشکیل خواهد شد.

حق‌شناس با تاکید بر بیمه مزارع میگو خاطرنشان کرد: صندوق بیمه کشاورزی باید مزارع را بیمه کند و هیچ مزرعه‌ای در سال آتی بدون بیمه حق فعالیت ندارد.

* بانک‌های عامل با استفاده از تسهیلات کم‌بهره در فصل آتی با پرورش‌دهندگان همکاری کنند/  به علت بیماری «لکه سفید میگو» برداشت میگو از ۴۰۰۰ تن به ۴۰۰ تن تقلیل یافت                                                                                                          

وی تصریح کرد: بانک‌های عامل با استفاده از تسهیلات کم‌بهره در فصل آتی با پرورش‌دهندگان همکاری کنند و شیلات نیز طی تعامل با دامپزشکی سایتی جداگانه را به پرورش بچه میگو اختصاص دهد.

استاندار گلستان خواستار اجرای پروتکل امنیت زیستی از سوی دامپزشکی شد و افزود: بانک‌ها برای دریافت مطالبات از تولیدکنندگان و پرورش‌دهندگان صبور باشد و به آنها تنفسی برای باز پرداخت تسهیلات بدهند.

حق‌شناس اجازه مزارع میگو را امری غیرقابل قول دانست و گفت: باید تمام مزارع اجاره داده شده پس گرفته شود و افراد دریافت‌کننده مزارع یا خودشان فعالیت داشته باشند و یا مزارع را واگذار کنند.

استاندار گلستان به علل پیش‌بینی می‌شد ۴ هزار تن محصول از مجتمع پرورش میگو گمیشان برداشت شود که به علت بیماری لکه سفید میگو برداشت محصول به ۴۰۰ تن تقلیل یافت.

انتهای پیام/۲۳۹۷/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *